Biomimetikus Fogtömések
A fogak szerkezete nem egységes, így a szuvasodások ellátásánál törekszünk a lehető legtermészetesebb eredmény elérésére. Ezt célozza az egyik legmodernebb fogfelépítési eljárás, a biomimetikus fogtömési technika.
Maga a Biomimetikus elnevezés két görög szóból származik : a "bio"- jelentése természet, a "mimézis"-jelentése pedig az utánzás, így maga a megnevezés is egy olyan eljárásra utal, mely utánozza a természetes fogak felépítését.
Mit is takar ez a technika? Miben különbözik a hagyományostól?
A biomimetikus fogtömési technika célja a fog eredeti szerkezetéhez hasonló tulajdonságokkal rendelkező restaurátum készítése. Az eljárás során az elveszített foganyagot többféle fogászati anyag felhasználásával funkcionálisan és esztétikailag is az eredeti természetes foghoz hasonlóvá lehet visszaépíteni.
A hagyományos tömés készítési technikával ellentétben speciálisabb ez az eljárás. A tömés különféle anyagokból (dentinhez hasonló nagy teherbírású rétegekből, és zománchoz hasonló keménységű rétegből) áll, és speciálisabb ragasztási technikával érhető el, hogy az így elkészített tömés magas kopásállóságú és élethű legyen.
Mikor előnyösebb mint a hagyományos eljárás?
A közepes és nagyobb terjedelmű szuvasodásoknál, amikor a fog eredeti szövete nagyobb kiterjedésében hiányzik, a biomimetikus fogtömés előnyösebb, mivel a tömés a fog belső szerkezetét utánozza ( dentin rugalmassága, és a zománc keménysége), és így tartósabb lehet a helyreállítás.
Gyökérkezelt fogak esetében, amikor a fog legnagyobb része hiányzik, csapos megerősítés alkalmazásával szintén strapabíróbb tömés készülhet.
A biomimetikus fogtömés ára eltérő a hagyományos kompozit töméstechnikával készült restaurátumokhoz képest.