Fogpótlások típusai
Fogpótlás a foghiány pótlását szolgáló fogmű, mely lehet kivehető vagy rögzített.
A kivehető fogpótlások közös tualjdonsága, hogy a fogművet a páciens a szájából el tudja távolítani.
A kivehető fogpótlások szolgálhatnak teljes foghiány vagy részleges foghiány pótlására.
A teljes kivehető fogsor, azaz protézis, mivel a teljes fogatlan állapot rehabilitására szolgáló fogmű, az állcsontok nyálkahártyáján támaszkodik. Stabilitását sok tényező befolyásolhatja, ilyen lehet a meglevő csont magassága, a nyál minősége, a vákuumhatás, az arcizomzat , a nyelv mozgása.
A protézis készítése lenyomatvétellel kezdődik, majd többszöri alkalommal az egyedi beállítások történnek, végül fogpróbán ellenőrízzük a fogak eszétikáját is.
A részleges kivehető fogpótlásokat olyan esetekben alkalmazzuk, ahol a páciens rendelkezik saját fogakkal. A kivehető fogpótlás a meglevő saját fogak köré "ölelő kapcsokkal " kapaszkodik a kapcsos kivehető protézisek esetében. Fogászatunkon a kapcsos kivehető fogpótlások rugalmas, biokompatibilis anyagból készülnek legtöbbször. A rugalmas kapcsos kievhető fogpótlás előnye a szinte láthatatlan -ínyszínű- rögzítő kapocs, mely esztétikusabb a hagymányos anyagúakkal szemben. Készítésének menete egyezik a teljes kivehető fogpótlás készítésének fázisaival.
A rögzített fogpótlások közös tulajdonsága, hogy a páciens szájából a fogművet nem lehet eltávolítani ,mivel a fogorvos véglegesen ragasztja a fogcsonkra. Rögzített fogpótlások a koronák és hidak.
A korona a saját meglevő fogra készül, melyeket az előkészítés során lecsiszolunk.
A koronák anyagát tekintve két nagy típusa van: A fémvázra készülő porcelán koronák, és a fémmentes vázra (cirkónium) készülő koronák. A fémmentes cirkónium koronák előnye, hogy fémallergiás páciensek is viselhetik.
Koronára lehet szüksége a gyökérkezelt fogaknak, a nagy szuvasodás miatt károsodott fogaknak, egyes fogak eszétikai, vagy rágó funkciójának helyreállításakor, és sok egyéb esetben.
Készítése során a lecsiszolt fogakról lenyomatvétel alapján a fogtechnikai laboratóriumban készül a meglevő fogakhoz illeszkedő, esztétikai és funkcionális igényeket maximálisan kielégítő, élethű fogmű.
A hidak a saját meglevő lecsiszolt pillérfogakra támaszkodó, foghiányok rehabilitásálsára szolgáló rögzített fogművek.
Hidak anyagát tekintve lehetnek fémvázra készülő porcelán leplezésűek, vagy fémmentes cirkónium vázra készülőek, illetve egy cirkón tömmből készülő ún, full cirkon hidak. Leggyakrabban egy vagy több foghiány pótlására szolgálnak, de lehet eszétikai korrekcióknál, vagy rágófunkció helyreállításában is alkalmazni .
A hidak megfelelő tisztítására speciális fogselymet (superfloss) kell használni.
A híd készítése lenyomatvétellel kezdődik, ahol az előkészített fogcsonkokról pontos másolatot készül, melyre a fogtechnikai laboratórium elkészíti a fogmű vázát. A vázpróba alkalmával fogorvosa ellenőrzi a híd széli zárását, és pontosítja a fogak érintkezési pontjait. Az elkészült esztétikai és funcionális igényeket maximálisan kielégítő fogmű ragasztással kerül majd a fogakra.