Fogászati elsősegély-avagy Mit tegyek ha a gyerekem kitörte a fogát?
A nyár beköszöntével egyre több a fogászati balesetek száma, egyre több kétségbe esett telefon érkezik hozzánk, ezért szeretnék egy kis útmutatót adni SOS helyzetekre.
Fogakat érintő balesetek a legbanálisabb helyzetekben is előfordulhatnak....
Nézzük mik a kritikus tevékenységek:
-sportbaleset (kerékpár, görkorcsolya, roller, labdajátékok, kinti játékok stb.)
-verekedés
-közlekedési baleset
-egyéb körülmények
Amikor megtörtént a baj a legfontosabb kérdések a következők:
-Mikor történt? -az időfaktor rendkívül fontos!
-Hogyan történt? - földdel szennyezett sebek esetén tetanusz oltás és antibiotikum lesz szükséges!
-Volt-e eszméletvesztés? Van-e hányinger, szédülés, hányás? Fejet érte-e ütés?- amennyiben van, rögtön mentőt kell hívni, nem a kiesett fog az elsődleges probléma.
-Minden balesetnél a csonttörésre, állkapocs törésére, és a fejsérülésekre gondolni kell!
- Minden balesetnél meg kell nézni, hogy a kitört darab/egész fog nem került-e a légutakba!
Amennyiben mérlegeltük a helyzetet, és a fog sérülésén kívül egyéb súlyosabb sérülés lehetősége nem áll fenn, nézzük meg a fog sérülését.
ESET 1. :
Fogat érintő sérülések közül a legsúlyosabb, amikor a maradó front fog teljes egészében kiesik.
Hogyan ismerem fel? A sérülés miatt az egész fog (a korona gyökéri résszel együtt) kiesik az alveolusból (a helyéről). Tehát nem csak letört egy kis darab belőle.
1. Első lépésben felmérem a helyzetet. Nincs fejsérülés, eszméletvesztés, hányás, hányinger, a fogacska mellette hever a betonon. ( Ha nincs meg a kiesett fog, akkor meg kell keresni. Ha földdel szennyezett területen történt a baleset, akkor se törődjünk a kosszal, vérrel, ne tisztítsuk meg a fogat!)
2. A megtalált fogat tegyünk nedves közegbe! Legjobb erre a tej, fiziológiás sóoldat, nyál. Tehát egy pohár tejbe téve a fogat (NEM KELL ELŐTTE MEGISZTÍTANI!) keressük meg a legközelebbi fogorvos elérhetőségét.
3. Időfaktor! Az idő ezen esetben aranyat ér, mivel minél hamarabb kerül a kiesett fog vissza a helyére (SZAKSZERŰEN!) annál nagyobb a valószínűsége annak, hogy megmarad. Tehát 1 órán belül a balesetet követően fogorvosi ellátás szükséges. A fogorvoshoz vigyük a tejben áztatott fogat és a gyereket, innen a fogorvos már tudja a dolgát.
ESET 2. Kisfiamnak nem esett ki a maradó front foga csak kilazult/ eltört/letört/vérzik a fog.
1. Baleset körülményeit meg kell ismerni, felmérni a helyzetet. Nincs fejsérülés, eszméletvesztés, hányás, szédülés, hányinger. Azért is fontos megismerni milyen körülmények között történt a baleset, mert az orvos első kérdései ezek lesznek. Ismerjük fel, hogy mozog a foga. ( Benyúlok a szájába, megnézem. Általában ők maguk szoktak erről panaszkodni. )
2. A legközelebbi fogorvost értesíteni kell,és menni még aznap ( legjobb 3 órán belül), a fogorvos sínezi majd a kilazult fogakat/ letört fogat gyógyszerrel köti át. Amennyiben a törésvonal a fog belsejét érinti, mélységétől függően gyökérkezelés válhat indokolttá. Lágyrész sérüléseket ellátja, szükség esetén varrja. Az orvos feladata antibiotikum, tetanusz szükségesség megítélése, ezért fontos itt is az időfaktor, illetve a körülmények megfelelő ismertetése.
3. Sínnel pépes étrendet kell tartani, rágást mellőzni kell. Későbbi kontrollokon a fog felépítése, a letört rész pótlása, és egyéb utókezelések elvégzése.